Jezioro łabędzie
- feome
- 6 kwi 2016
- 1 minut(y) czytania
Jeden z obserwowowanych ma niebieską obrączkę na szyi - co oznacza że przyleciał z Łotwy. I był naprawdę krzykliwy.
Łabądź krzykliwy-(Cygnus cygnus) – gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae), zamieszkujący Palearktykęod Islandii po Kamczatkę. Zimuje w Europie oraz środkowej i wschodniej Azji. Przeloty w marcu - maju i wrześniu - listopadzie.
Szatę białą uzyskują dopiero 3. roku życia. Jego okrzyki są charakterystyczne dla zimnych krajobrazów północy. Dźwięki wykonywane zarówno w locie, jak i na wodzie, przypominają klangor żurawi. Ptaki lecą w regularnych formacjach i nie słychać szumu ich skrzydeł. Prawie dorównuje wielkością łabędziowi niememu, choć nie ma tak okazałej sylwetki. Na wodzie ma wyprostowana szyję i skrzydła położone na grzbiecie, a niemy szyję zgiętą w S i wzniesione skrzydła.
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając 3 do 7 białych jaj w kwietniu lub maju.
Jaja wysiadywane są przez okres 35 - 40 dni tylko przez samicę. Samiec czuwa w pobliżu gniazda i w razie potrzeby broni go. Pisklęta wykluwają się w jednym czasie i są wyprowadzane na wodę zaraz po obeschnięciu. Młodymi zajmują się oboje rodzice. Rodzina trzyma się razem, pisklęta płyną sznurem za matką, czasem na jej grzbiecie. Samiec strzeże ich z tyłu. W przypadku zagrożenia reagują oboje rodzice - kąsają dziobem i uderzają skrzydłami. Młode dorastają powoli. Pierze porasta po 2 miesiącach. Żywią się roślinami, mięczakami i owadami.
W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową oraz wymagający ochrony czynnej[6]. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody został zaliczony do kategorii LC
Wymiary średnie[5]
długość ciała ok. 140 cm rozpiętość skrzydeł 200 cm długość skrzydła 57-63 cm masa ciała ok. 7-12,5 kg
Comments